Yeme içme gezme tavsiyelerim

LEGOLAND VE MÜNİH

Konu: 2 ve 4 yaşında iki çocuk ile ilk yurt dışı deneyimimiz 🙂

Bayram tatili Haziran başına gelince; çocuklar ile ilk yurt dışı seyahatimizi aslında çılgınlığını yapmaya karar verdik. Rota olarak çok sevdiğim Almanya’yı tercih ettik. Hem düzenli bir Avrupa ülkesi olması, hem Bavyera mutfağını merak etmem, hem de Legoland tema parkının yakın olması kararımızı kolaylaştırdı.

IMG_5179~photo

Planımız:

1)Münih’e uçup; araba ile Günzburg’da bulunan Legoland’e gitmek

2)Legoland otelde kalmak

3)Araba ile Münih’e geçip biraz da şehirde konaklayıp vakit geçirmek

ULAŞIM:

THY ile Münih’e ortalama 3 saate yakın bir sürede uçabiliyorsunuz.

LEGOLAND ULAŞIM:

Münih havalanından (önceden rezervasyon yaptırdığımız) aracımızı kiraladık. Avis tercih ettik firma olarak. 2 adet çocuk için oto koltuğu da aldık. Kiralama için biraz sıra bekledik ama süreç baştan sona inanılmaz bir düzende işliyor. Alman düzeni çok kalp ben.

Legoland, Günzburg’da bulunan, Disneylandvari bir tema park. 1,5 saat süren bir araba yolculuğu sonunda otele vardık. Çok sevdiğim için aracı ben kullandım, Alman radyoları ve çocuklarımın bağrış çığrışlarını dinleye dinleye 😀

LEGOLAND KONAKLAMA:

 

Legoland’de çeşitli temalarda ve otele yakınlığına göre fiyat aralığı değişen oteller var. Tüm oteller için tek resepsiyon var. Şato şeklinde, korsan temalı, rengarenk otellerin ortasında bir resepsiyon. İşlemleri yaptırınca size bir kart veriyorlar. Otelde temizlik personeli dışında çalışan yok.

Biz 2 minik adama uygun korsan temalı oteli seçtik. Odada ayrı bir çocuk uyku alanı, korsan gemisi şeklinde ranza ve ranzaların ucunda büyük bir kutu lego ile lego yapma zemini yer alıyor. Bir de çocuk kanalları dolu bir TV.

Bizim yatağın başucunda ise legodan papağan, korsan haritası ve sair süslemeler vardı. Odada bulunan kasa; çocuklar otelde gezerek bazı soruların cevabını arar bulur ise, o şifre ile açılıyor ve hazine olarak içinden küçük legolar hediye çıkıyor.

Biz kahvaltı dahil aldık ve yemeği de orada yedik. Yediğim yemeklerin tadı damağımda kaldı. Anlatamam lezzetini. Her yönü ile çok kaliteli bir hizmet aldık.

Bezli bebek ile seyahat için bir minik not…

Hipp sponsor olduğu için odalarda 2 adet sağlıklı bebek cipsi vardı, keşke burada da olsa. Ayrıca ıslak mendiller hep hipp marka idi. Küçük oğlumuz bezli olduğu için defalarca tecrübe ettiğimiz alt değişim odaları tamamen hipp marka ürünler ile dolu idi ve mis gibi tertemizdi.

LEGOLAND  TEMA PARK

Tema park otele araba ile birkaç dakika mesafede. Biz oteli alırken 2 günlük giriş çıkış biletini ve kahvaltıyı dahil aldık. Otel size otopark için ücretsiz olmasını sağlayan bir kart da veriyor.

Park oldukça büyük ve her yer LEGO. EuroDisney’e en az 5 defa gitmiş biri olarak; bu tema parkı da çok beğendim.

Şimdi bizim çocuklar 2 ve 4 olunca nelere binebildiniz diye sorabilirsiniz, bu parkta küçük çocuklar için çok alternatif var. Kısaca yazayım…

DUPLO VİLLAGE

IMG_5112~photo

Anneler bilirler, küçük çocuklar ve bebekler önce lego duplo ile yani iri parçalı legolar ile başlarlar oynamaya. Bu bölge de küçük çocuklar için park olarak düşünülmüş. Bildiğimiz park şeklinde.

Bir de ıslak alan var (splash area) sular havada asılı kovalardan dökülüyor. Büyük oğlumuz bayıldı, yanımızda havlu bile yoktu ama bir şekilde halletik yedek kıyafet vs. Kesinlikle yazın giderseniz atın çocukları buraya, ben kendim de o bahane ile biraz oynadım. (Instagram sabitlenen hikayelerde daha ayrıntılı görebilirsiniz.)

MINILAND

Türkiye’deki Miniatürk gibi, legodan yapılmış şehirler parklar. Çok güzel düşünülmüş, gezmesi keyifli. Çocuklarda sevdi.

CATERPILLAR RIDE

Daire şeklinde bir alanda önce ileri giden, sonra çok hızlı ileri giden ve daha sonra çok hızlı geri giden tatlı ve çok eğlenceli bir roller coaster küçüğü. Ailecek binebildik, küçük oğlumuzun boyu uzun, yaşı 2 olsa da aldılar ve çok eğlendi.

LEGO CITY POLICE STATION MAZE

IMG_5124~photo

Ailecek bu labirentte hakikaten kaybola kaybola yolu bulduk. Aynalar şaşırtıyor insanı. Çıkışında dev lego parçalarının olduğu bir oyun alanı, polis arabası ve araba yapıp yarıştıracak bir büyük alan var. Burada da bizim oğluşlar epey oynadı.

PEDAL A CAR

Ailecek bindik. Bir binanın tepesinde ayağınızda pedalda olan bir araba ile geziyorsunuz. Yavaş gidiyor, manzara güzel ve siz çevirmeseniz de gidiyor. Ancak yükseklik korkusu olana tavsiye etmem.

HARBOUR CRUISE

Lego temalı bir tekneyi sürerek büyük bir alanda geziyorsunuz. Keyifli, ailecek yapılabilir. En fazla 2 Kişi bir tekneye binebiliyor.

DRAGON HUNT

Roller coaster ama insanın yaşamını sorgulayacak korkunçlukta değil. Şöyle ki; 4 yaşındaki oğlumuz 2 kere bindi, çok keyifli idi. Dozunda heyecanlı. Küçük buna binemedi.

SAFARİ

Legodan hayvanları izlemek için bir araca biniyorsunuz. Çok küçük çocuklara müsait.

ÖZETLE:

Bu park çok küçük çocukların eğlenmesine müsait ama bence en güzel başlangıç yaşı 4. Bu yaş gayet uygun eğlenmesi anlaması için. Daha öncesi ise; ancak bizim gibi büyüğü götürürken yanınızda gelmesi anlamında mantıklı.

MÜNİH:

IMG_5221~photo

İki küçük gremlin ile daha çok Mühin sokaklarındaki kaldırım taşlarını gördük 🙂 Arkalarını kovalamaktan – bilhassa küçüğün – pek bir şey anlayamadık.  Şaka bir yana bir kaç yer gördük ve instagramda hikayelerimde sabitledim. Mesela olympiapark gibi güzel parklar var. BMW Müzesi var. Ancak detaylı açıklayacak kadar derin derin turist olamadık, bu yüzden burada turistik bir Münih yazısı yazmam pek mümkün değil. 🙂  Kısaca 1-2 not eklemek isterim.

October fest yani biraz festivali burada yapılıyor, ilginiz varsa seyahatinizi bu döneme denk getirmenizi tavsiye ederim.

Sanırım fuar açısından da popüler bir yer ve fuar dönemleri oteller dolu ve pahalı oluyor. Tecrübe ile sabit.

Diğer Almanya şehirlerine göre biraz pahalı.

Bavyera mutfağı, tavuk – patates, anlatamam, edebi kabiliyetlerimi ne kadar zorlasam da ekranı yiyecek değilsiniz 🙂 İyisi mi fırsat olursa gidin tadın.

IMG_5052~photo

Başka bir seyahatte buluşmak üzere, okuduğunuz için Şebnem tur teşekkür eder 😛

En kısa özet : Münih’e çocuksuz gidin : D Legoland’e bir zahmet çocukları alın. En az 4 olmalarını bekleyin 😀

 

 

 

 

 

 

“LEGOLAND VE MÜNİH” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s