Anne olarak tavsiyelerim

ANNELİĞİN İLK 1 YILI İÇİN ALTIN TAVSİYELERİM

20150905_133857
Dün gibi 🙂 Büyük oğlumuz ve ben

Ay şekerim annelik anlatılamaz yaşanır diyorlar annelik için. Kabul ediyorum yaşamadan komple anlamak mümkün değil ancak insanlar da hiç anlatmıyor ki, anne adayları öğrensin bilsin. Adeta gizli bir gruba üye olmak gibi annelik. Herkes “ah o sevgisi” diyor, “ zor zoor” diyor ama işin tasvir kısmında sessizlik yemini etmiş gibi susuyor.

Ben öyle yapmayacağım. Kendimce bu aşamaya kadar olan tecrübem çerçevesinde anneliği anlatacağım. Zaten blog açma amacım samimiyetle yaptığım paylaşımlardan fayda görülmesi idi. Bu didaktik çalışmam da bu amaca hizmet edecektir diye umarım. J:) Elbette makale şeklinde yazmak, teşbihler tecahülü arifler ile süslemek için yanıp tutuşuyorum ama okuyucu kitlesinin zaman sıkıntısı ile ülkenin okuma oranı korelasyonunda, madde madde yazayım metro da bile okunsun yine galip geldi 🙂 Buyrun annelik nedir ne değildir:

ANNE ADAYLARI MERHABA

 • Öncelikle daha önce bebek baktınız mı? Çevrenizde bebek sahibi olan yakınlarınız var mı? Evet ise siz 3 – 0 önde başlıyorsunuz. Keza benim bebek olarak bildiğim en küçük aile bireyi 1993 doğumlu, yaşadığım şoku siz düşünün. 🙂
 • Bebekten önce hayatınız nasıl? Neleri yaşamadan ıskalayıp geçtiniz? Örneğin ben çalışma hayatı + sosyal hayat + spor hayatı + sürekli keyif amaçlı seyahat + evde keyif yapma zevki + ev hanımlığı sorumlulukları şeklinde bir formülden; uyuma + bebek bak + işe git + sakın uyuma + bebek bak şeklinde bir formüle düştüm ve çok sarsıcı oldu tabi. Bu çıkarım önemli çünkü hayatınızda bir süre bazı kalemler çıkacak, bazıları zorlaşacak bazıları da şekil değiştirecek. Korkmayın korkmayın geçici bir süre 🙂
20150616_161234
En güzel kısmı o gelmeden eşyalarını düzenlemekti. Allah bize çok şükür 2 kere nasip etti.

İLK 1 SENE GENEL OLARAK:

 • Anneliğin ilk 1 yılı fiziksel anlamda zordur. Nefes almak dışında her şeyi siz sayesinde yapabilen bir canlı var. Üstelik ne istediğini anlatamadığı için siz hem onu yedirme / uyutma / giydirme gibi aktiviteleri yapacak hem de ‘ yavruum ne istiyorsun? ‘ kısmına da enerji harcayacaksınız. İlk 1 sene bu yüzden zor.
 • Ayrıca ilk 6 ay sadece anne sütü ile besliyorsanız günde zibilyon kere emzirmekten  (harika bir his ama ) biraz yorulabilirsiniz. Emzirme ile ilgili tüm tecrübelerimi bilahare yazacağım.
 • İlk 3 ay atladı bebeğiniz o kırılacakmış hassasiyetinden çıkar rahatlarsınız.
 • İlk 6 ay geçer karnına başka besinler girmeye başlar. Ek gıda geçişi zahmetlidir mamaya – memeye göre. Yok sebze haşla ez tel süzgeç cam rende bul. Yer yemez. Boğazına kaçar diye korkarsın. Ama artısı da karnı doymaya başlayan bebeğin uykuları da uzar. Bir de emzirme her ne kadar muhteşem keyifli de olsa yoruculuk anlamında sizden yük azalır.
 • Bebekten önceki yaşamınız ritminde hareket etmek isterseniz ajandanız bebeğinkine uymayacağı için çaresizlik içine girebilirsiniz. Örneğin sabah kalktınız sakince kahvaltı etmek istiyorsunuz ama önce bebeğinizi yedirmeniz lazım. Ayrıca daha da önce altını değiştirmeniz lazım. Sonra bebeğiniz ana kucağında durursa rahat yiyebilirsiniz yoksa birisinin onu tutması lazım. Aynı sıkıntı tüm günlük öz bakım aktiviteleriniz için geçerli.
 • Sıkıntı bebeğinizin pause yani duraklama tuşunun olmaması. O bilinçsiz bir sevimlilik abidesi olarak nefes alıyor veriyor, gerisi komple sizde. Çift kişilik yaşıyorsunuz.
 • Bebeğiniz yürümeye başlayınca (Bir süre zombi gibi yürüyorlar ve düşme riskleri oluyor.) biraz daha rahatlarsınız. Halk arasında bunu ‘kucaktan düşsün rahatlarsın’ diye ifade ederler. Aşırı doğru.
 • Yürümeye başlayınca yine bir süre 2 büklüm arkasını kovalama süreci var ama inanın kucak döneminden daha güzel. Evet oğullarımı kucağımda taşımak harika bir his ama bir süre sonra kendi durmuyor kucakta. Büyük oğlumuz 11 aylık iken, AVM’de yerlerde emeklemek istiyordu. Güzel mi bu şimdi? 🙂 Yürüsün annesi daha iyi.
 • 1 yaş. Bence de çok heyecan verici. Ben şöyle sanıyordum 1 yaşı :

 “İyiki doğduun oğluum, al yavrum şu tostu ısıra ısıra ye portakal suyu da ister misin ? “Ya da oğlum fasülye koydum tabağına dur yedireyim.”

Hatta “Ustaaam bize İskender 1 yaşındaki çok büyük bebeğimize de yarım porsiyon :D”

Öyle değil işte 🙂 Yine o ezmeli evde yapmalı mama tipli yiyecekler devam. Ama dışarıda çorba içirebilmek kalp biz.  Küçük oğlumuzun 6-12 aylık dönemine hafta sonu gezmelerinde, tupper satış temsilcisi gibi 50 tane kap taşımaktan öyle yorulmuştum ki, çocuğuna dışarıda bir şeyler yedirebilmek şahane bir kolaylık.

20150905_153828
Bunun parasını küçük oğlumuzda çıkardık. Büyük hiç durmadı (bir bu resim günü hariç :D) küçükse hakkını verdi. Kangru : Kraft

Özetle 6 – 12 aylık bebek sahibi olmak: (+/-)

+ Hassas dönemi biraz geçmiş, daha canlı hale gelmiştir.

+Gece uyandır emzir kısmı da bitmiştir. Kendi uyanabilir daha o değişken. (2 buçuk yaşında yüzde 99 bebek tamamen uyur normal insan gibi. İstatistik bana ait çevrem ve kendi tecrübelerimden J )

+Dönmeye başladığı için yatakta yüz üstü yatırma korkuları da azalır. (Benim büyük oğlum hep öyle uyuduJ )

+O meşhur ilk 6 ay aman sadece anne sütü kısmı da bitmiştir.

+İletişim kurmaya başladığı için daha keyifli vakit geçirilir.

+İlkler başlamıştır artık, ilk emekleme ilk sıralama ve sair ilkler. Güne heyecan katar.

-Ek gıdaya geçiş zahmetlidir.

– Gezmelerde yanınızda ek gıda kaşık gibi bir dolu malzeme taşımak zorunda kalırsınız.

– Hareketlendiği için koyduğunuz yerden dönerek düşme tehlikesi oluşmuştur.

– Yürümüyorsa yerli yersiz emeklemek isteyebilir.

20150721_192823
Büyük oğlum ve ben Ben burada halen şoktayım  🙂

NAÇİZANE TAVSİYELERİM:

Ben çalışan bir anne olarak bebeğimin güvenliği için kesintisiz bir endişe içinde geçirdim günlerimi ancak bakımında da destek almış oldum.

Öncelikle bu günlerin çok kısa olduğunu bilin. ( Büyük oğlumuz 3 yaşını 2 ay geçti, gidip tuvaletini yapıyor. Daha 2 sene önce bizde yukarıdaki durumda idik, şaşkınlıkla izliyoruz büyümesini.)

İnanılmaz biliyorum ama bazen büyük oğlumuzun bebeklik hallerini özlüyorum. Güzel olan ise; artık birlikte o hallerinin videosunu izliyoruz. Bin şükür.

Kesinlikle 2 – 2 ,5 yaşından sonra çoğu fiziksel zorluk kalkacak.

Konuşan bir çocuk haline gelecek. Kendi kendine oyuncakları ile oynamaya başlayacak. Taleplerini ifade edebilecek. Çok kısa süre sonra.

02 yaş bence en zor dönem (ergenlik kısmını saymazsak) ama o dönemde öyle güzel kokuyorlar ki… Hele o bebek bebek bakışları. Bir de emzirme şansınız varsa, sizi masum masum seyretmesi… Tadını çıkarın çok kısa çok ve stres yapmayın güneşli günler yakın. Annelik her geçen gün daha eğlenceli.

NOT: 1- 2 yaş dönemini, küçük oğlumuz az daha büyüsün öyle yazacağım. Duble tecrübe ile inşallah 🙂 Kimse lohusa depresyonu olmasın, çok çok amin.

Sevgiler

Şebnem Başer

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s