Anne olarak tavsiyelerim

Baby shower ve diş buğdayı

Konu: Baby shower ve diş buğdayı tavsiyelerimden ibarettir. (Dilekçe modundan çıkamamış olabilirim. Mesleki deformasyon 🙂 )

Hazır organizasyonları yazıyorum, derli toplu olsun bu konudan devam edeyim dedim.

BEBEK HABERİ:

Herhalde dünyanın en tatlı duygularından biridir anne olacağını öğrenmek. Bir ara bizim ilk bebeğimizi nasıl öğrendiğimizi de paylaşırım. Böyle hikayeleri dinlemeye de bayılırım. Bundan sonra da ne zaman etrafımıza duyurmalıyız konusu geliyor.

a. Hemen (Nazara hiç inanmayan kahraman kitle)

b. Kalp sesi duyulunca (Nazara inanan bilimsel kitle)

c. Hiçbir zaman, doğuma 1 kala (Nazara çok inanan kitle)

BABY SHOWER:

Bu aşamadan sonra da işin kutlama kısmı geldi. Baby shower yapmalı mıyız yapmamalı mıyız? İlk oğlumda yaptım, ikinci de yapmadım. İşte görüşlerim:

  1. Dini bir boyutu yok. Yabancı bir adet ama dinimizle çelişen yanı yok.
  2. Annelik başlayınca bir süre arkadaşlar 2. ya da 3. aslında 5. plana mecburen atılacak, minik bebeği emzir alt değiştir uyut ve bunu sürekli yap. İşte bu süreçten önce anne adayına çok iyi geliyor partiler, daha önce de söylemiştim.
  3. İlk çocuk için tavsiye ederim. Ancak 2. bebiş üst üste olmuş ise, elinizde bir bebek karnınızda bir bebek, pek kolay olmayacaktır. Tabi ilk çocuğunuz artık ‘Anne ben mekanı hallederim, sen davetli listesini hazırla’ boyutuna geldiyse (5 ve devamı yaşlar ) 🙂 o zaman sorun yok. Ben 2. bebiş de, baby showerı içimden yaptım, kendi kendime kutladım. Ancak ona vakit oldu 🙂
  4. Kız kıza yapılması adetten. Ancak ben cumartesi ya da pazar çoluklu çocuklu aileleri ayırmaktansa, herkese yer veren bir parti yapmayı tercih ettim. Yazılı kanun değil, isterseniz kız kıza yapın isterseniz erkekler içinde bir köşe yapın.
  5. Benim yaptığım sene baby shower olayı yeni yeni moda oluyordu. Açıkçası bazı arkadaşlarım bir yapsan da görsek diye merak ettiklerini de itiraf ettiler. Bayağı bir araştırma yapmıştım o zaman. Hey gidi zaman bol. Yurt dışında oyunlar oynandığını keşfettim ama bana çok maceralı geldi. Bir de misafir kitlem komple birbirini tanıyan bir kitle olmadığı için, oyun gibi samimi aktivitelerin uygun düşmeyeceğini düşündüm. Şu anda ise event firmaları oyun kartlarını da hazır ediyor.

BİZ NE YAPTIK: 2015 HAZİRAN BABY SHOWER DETAYLARIM

MEKAN: ROMANTİKA – FENERBAHÇE / Önünde bahçe ve park olduğu için tercih ettim. Bana özel salon verdiler. Dışarıya babalar masası yaptık. Böylece cefakar babalar parkta çocukları da eğlendirebildi. Biz de içeride L şeklinde bir masa da kahvaltımızı ettik. Davetli sayınız çok ise ucuza gelmeyebilir. Ama ilgi ve servis ile lezzetten memnun kaldık.

ORGANİZASYON: ŞEBNEM 🙂 O dönemde en baba organizasyon, su sişesi kaplamak idi. Bende tasarımını pastamızı yapan Şirin Fırın’a bıraktım. Bize su sişeleri, amerikan servis, peçetelik ve kafa geçirilen foto çerçeve tasarladı. Balonlar aldık. Ayrıca bende mavi minicik emzikler, baby yazıları ve parlak yıldızları masalara serpiştirdim. Çok tatlı bir detay oldu.

PASTA: ŞİRİN FIRIN / Mehmet Alp’in adı belli olmadığından BEBEK BAŞER yazılı tatlı bir pasta, yine yazılı o zamanın meşhur cupcakelerinden ve şekerlemeler yapıldı. Özge hanım çok lezzetli ve şık pastalar yapıyor. Daha önce doğum günü pastası da yapmıştı. Tavsiye ederim.


ANİMASYON: Sadece oyun parkı bahçede. Hava da mis mis idi. Çocuklar keyif aldı.
FOTO ÇEKİM: Kendimiz yaptık. Profesyonel çekim daha iyi olurdu açıkçası.

Bu arada Bebek Başer 3 yaşında olacak inşallah Temmuzda. Hey gidi 🙂
DİŞ BUĞDAYI

İşte bu konuda bilgilerim çok taze. Çünkü ilk bebeğimde “yaptık mı? Ne zaman yaptık? Kim yaptı? Sahi neden bahsediyoruz biz?” şeklinde ağır bir lohusalık içinde olduğum için; ikinci prens de bu konudaki boşluğumu fazlası ile doldurdum.
BİZ NE YAPTIK:

MEKAN: Evimiz. / Bence bu kutlama aile ve çok yakın bir iki dost ile evde en uygunu. Annem de şahane yemekler yaptığı için, gün konsepti mideye bayram oldu.

ORGANİZASYON: Eşim parti malzemeleri satan büyük bir dükkandan, mini mini dişler ile süs aldı. Bunu kapıya astık. Diş şeklinde kürdanları yemeklere sapladık. Dişim çıktı tabaklarını normal tabakların içine görsel amaçla koyduk. Üzerinde de sonra tatlı yendi. Peçetelerimizde de dişim çıktı yazıyordu. Birini minik adamın foto albümü için sakladım.

PASTA: Dışarıdan almadık. Ancak DİŞ BUĞDAYI pişirdik. Burada inanış inci gibi dişlerin çıkacağı imiş. Biz buğdayı haşlayıp, dondurma kaselerine koyup üzerine nar serptik. Yanına da şeker koyduk isteyen döksün diye.

GELENEK: Bebeğimizi yere oturtup önüne kalem (eli kalem tutsun) makas (doktor olsun) kumanda (teknik adam olsun) para (zengin olsun) koyduk. Başına örtü koyup açtık bıraktık ne alacak diye bekledik. Kalemi aldı, tam tutarken parayı da aldı. Çok tatlı bir andı. Yalnız kahkaha tufanından korktu miniğimiz.

Umarım faydalı olmuştur. Adetler, gelenekler önemlidir. Modernleştirmek evet ama terk etmemek lazım. Sözlerimi, başta küçük oğlumuz olmak üzere, tüm diş çıkarma sürecindeki bebeklere şifa kolaylık dileyerek bitiriyorum. 😉

Şebnem Başer

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s