Anne olarak tavsiyelerim

1 yaş doğum günü deneyimlerim :)

Konu: 1 yaş doğum günü için fikirler, alternatif öneriler bulabilirsiniz. 

Merhaba

İlk blog yazım ile yazılarıma hoş geldiniz.

İlk yazım küçük oğlumun 1 yaş doğum günü partisi detayları olacak. Umarım bu blog, başlangıç gibi renkli bir deneyim olur. Yazılarıma ‘konu’ ekleyerek, içerik hakkında baştan bilgi verip; ilgilenenlerin okumasını sağlayarak, herkese zaman tasarrufu sağlamayı düşünüyorum. Hizmette ve empatide sınır yok 🙂 Son bir not, bu düğün mü amma da kafa yormuşsunuz diyebilirsiniz. Ona da saygım sonsuz. Sonuçta bu bir tercih. Tek doğru yok. Ben kalabalıkları sevdiklerimi toplayıp ağırlamayı seven bir insanım. Annelik de ilk yıllarda epey bir asosyal yaşam demek. İşte bu partiler yüksek doz sosyallik akışı ile annenin psikolojisine bence olumlu katkı yapıyor. 🙂

O halde 1 yaş doğum günü tavsiyelerime buyrun. Sırasıyla check list ve arkasından biz neler yaptık:

IMG-20180507-WA0008[1]

  1. Öncelikle ilk iş davetli listesi olmalı. Birinin bedenini bilmeden elbise alamayız değil mi? Kaç kişi gelecek? Çocuklar olacak mı? Başka bebek olacak mı? Bu veriler ışığında mekanı belirlemeliyiz. Eğer çocuk çok ise; açıkçası küçük cafeler çok şık olsa da pek uygun değil. Çabuk sıkılıyorlar. Masada oturmak istemiyorlar. Sonuçta misafirleriniz kısa bir süre sonra, ‘canım çocuk durmuyor biz kalkalım’diyebilir.
  2. Bütçenizi aşağı yukarı belirlemenizi tavsiye ederim. Bütçeniz yeterli değilse ya da harcama yapmak istemiyorsanız, pekala sadece mekana para verip, evde kısır börek gibi gün yemekleri yapabilirsiniz. Çok yaygın bir uygulama.
  3. Organizasyon yapmak ya da yapmamak, işte bütün mesele bu. Bir tarafta inanılmaz organizasyonlar ile kutlamalar yapan arkadaşlarım, diğer tarafta da bu harcamaları kınayan arkadaşlarım var. Dev hizmet. Aranızı buluyorum. Organizasyon eve heykel almaya benzer. Evet kırıp, yemezsin ama karnın tok ve imkanın varsa alırsın. Teşbihte hata yoktur. Bu event denilen iş biraz imkan işi kabul ediyorum. Daha da çok tercih işi. Gezmediğim organizatör kalmadı dersem abartırım ama ciddi bir araştırma yaptım. Çok güzel işler çıkaran pırıl pırıl insanlar var.
  4. Zamamlama ve trafik. Ayrıca mekanın valesi/otoparkı. Aman bunlar en önemli kısım. Cumartesi akşam 17:00 da Beylikdüzünde bir organizayon yapmaya karar verdiniz ama davetlilerin çoğu Anadolu Yakasında oturuyor. Orada size olan sevgilerini ölçebilirsiniz. Şaka yapıyorum. Annesi için, rush hour denilen saatte trafiğe girmeyecek adam tanıyorum. Empati kurun. Gelen rahat gelsin, şıp diye park etsin. Çok eğlensin.
  5. Animasyon. Eğer çocuklar çok ise yüzde yüz tavsiye ederim. Yoksa dediğim gibi sıkılan çocuklar, mutsuz aileler ve erken kaçan misafirler. Animasyon yerine içinde oyun parkı ve eğlencesi olan yerleri de tercih edebilirsiniz. Ya da yaz ayı ise önü park olan bir yerde ideal. (Baby shower’da yapmıştım bu tercihi. Coming soon: 4 sene öncesinden baby shower detaylarım 🙂 )
  6. Fotoğraf ve Video: Bence en önemli kalem. Biz çekeriz demeyin, ev sahibi neye koşsun. Bir profesyonelin bu işi üstlenmesi lazım. Sonuçta bir bina dikip çatısını da kapamayalım aman derseniz nasıl olmaz ise bence bu kısımda çatı/temel/ (daha fazla inşaat terimleri ile metafora girmesem diyorum, bir baktım konu dağılmış 🙂 ) Ha video da imkanınız varsa harika bir anı. Bebişiniz ileride  ‘A falanca teyzeye bak, aa filanca nasıl küçükmüş’ der. Harika bir anı.

BİZ NE YAPTIK: Resimler en altta 🙂

Mekan: Fenerbahçe Khalkedon (büyük oğlumuz içinde orada yapmış çok beğenmiş idik.)

Yeme içme: Kahvaltı sunduk. Anadolu usulü yeme içme ağırlama mantığında insanlarız. Kahvaltı severiz. Günü de bölmez bu saatler.

Organizayon: Çocuklara Mucizeler / Pelin Dalgıç. 10 numara 5 yıldız. Biz safari konsepti seçtik, çok moda. Çocuklara masalara takılan balonları hediye ettik. Ayrıca tatlı masasında organik kurabiyeler, limonata ve meyve salatası sunduk. Şiir gibi bir masa ortam kurdu bize Pelin Hanım. Ayrıca çocuk oyun masası kurdu, üzerine de oyuncaklar getirdi. Bence partinin en gözde yeri bu masa idi. Büyük oğlumuzda zevkle oynadı. Evet dekorasyon elle tutulur kalıcı bir şey değil ama resimler kalıcı. Ayrıca üzerinde adı olan her pano eve sizinle geliyor. Biz hayvanlı 1 yaş panosunu odaya asmayı düşünüyoruz.

instagram.com/cocuklara_mucizeler

Pasta: Kurabiye Kamyonu. / Şeker hamurlu pastalar harika bir görsel ama ucuz değil. Alternatif çıplak kek üzeri sadece bir figür de yapılıyor. Daha az maliyetli olsa gerek ve o da hoş. 20 kişilik pasta dilimler büyük olduğu için 30 kişiye yetebiliyor. instagram.com/kurabiyekamyonu

Fotoğraf ve Video: Dilara Akten / Bu 3. çalışmamız. Bir sayfasına bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Gerçek bir sanatçı. instagram.com/dilaraakten

Animasyon: Enjoy Öner Bey / İlk defa çalıştık. Çok memnun kaldık. İster standart paket alın, ister üzerine oyunları ekstra ekleyin. Biz oyuncak denizi ve hediye çarkı aldık ekstra. Böylece çocuklara da yine hediyeler vermiş olduk. 15 çocuğa kadar 1 abla yeterli diyorlar. İmkana bağlı, 5 çocuk içinde çağıran var dediler. Günün sonunda aileler de keyifle çay içtiyse ve çocuklar da eğlendi ise, ne mutlu bize.

IMG-20180507-WA0009[1]IMG-20180507-WA0020[1]IMG-20180507-WA0013[1]IMG-20180507-WA0017[1]

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s